Zarząd Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej TERMOWAD Sp. z o.o. z siedzibą w Wadowicach uprzejmie informuje Państwa Odbiorców o wprowadzeniu z dniem 01 kwietnia 2024 roku nowej taryfy dla ciepła (Taryfa XVIII).
W dniu 07 marca 2024 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał decyzję nr OKR.4210.46.2023.UJN w sprawie zatwierdzenia taryfy dla ciepła dla PEC TERMOWAD Sp. z o.o. Decyzja została ogłoszona w Biuletynie Branżowym URE – Ciepło nr 95 (2854) w dniu 07 marca 2024 roku.
Stosownie do art. 47 ust. 4 ustawy – Prawo Energetyczne przedsiębiorstwo energetyczne wprowadzana taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dni od dnia jej opublikowania.
Wprowadzenie nowej taryfy dla ciepła poprzedzone zostało wnikliwym i długotrwałym postępowaniem administracyjnym przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki pod kątem analizy zasadności przyjętych do taryfy kosztów prowadzenia działalności koncesjonowanej.
W wyniku przeprowadzonego postępowania administracyjnego ustalono, że taryfa została opracowana zgodnie z zasadami określonymi w art. 44 i 45 ustawy- Prawo Energetyczne, przepisami rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 7 kwietnia 2020 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz.U. 2020 poz. 718) oraz że ceny ciepła i stawki opłat zawarte w taryfie zostały ustalone na podstawie planowanych do poniesienia w okresie obowiązywania wnioskowanej taryfy uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności koncesjonowanej przy zapewnieniu równowagi interesów Odbiorów i dostawy ciepła systemowego.
Treść taryfy dla ciepła wraz z cenami ciepła i stawkami opłat dla poszczególnych grup taryfowych zawarte są w załączniku do Decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki powołanej powyżej.
Wg symulacji zmiany obciążeń finansowych Odbiorców przy wprowadzaniu Taryfy XVIII wystąpi zmiana obciążeń w stosunku do poprzednio obowiązującej Taryfy XVIIA, tj. spadek średnio o 42,7% na kosztach wytwarzania energii i wzrost średnio o 5,9% na kosztach związanych z przesyłem i dystrybucją ciepła, co daje łączny średni spadek opłat za ciepło dostarczone do Odbiorców we wszystkich grupach taryfowych na poziomie 31,1%.
Poniżej przedstawiamy szczegółowo zmianę obciążeń finansowych w poszczególnych grupach taryfowych:
M1
- wytwarzanie: spadek średnio o 43,6%
- przesył i dystrybucja ciepła: wzrost średnio o 10,7%
- łącznie: spadek średnio o 28,6%
M2
- wytwarzanie: spadek średnio o 43,3%
- przesył i dystrybucja ciepła: spadek średnio o 9,1%
- łącznie: spadek średnio o 36,3%
M3
- wytwarzanie: spadek średnio o 43,8%
- przesył i dystrybucja ciepła: spadek średnio o 0,6%
- łącznie: spadek średnio o 37,3%
W
- wytwarzanie: wzrost średnio o 41,1%
Zaznaczyć należy, że w grupach taryfowych M spadek cen jest spowodowany w głównej mierze przeprowadzonymi inwestycjami w zakresie modernizacji sieci ciepłowniczych oraz zmniejszeniem kosztów zakupu paliwa węglowego.
Z kolei wzrost cen ciepła dla odbiorców w grupie taryfowej W spowodowany jest nowymi, wyższymi kosztami zakupu paliwa gazowego.
Pragniemy również poinformować, że obecnie realizowana jest wspólnie z Urzędem Gminy Wadowice inwestycja budowy instalacji pomp ciepła na oczyszczalni ścieków w Wadowicach wraz z farmą fotowoltaiczną o mocy ponad 800 kW. Gmina na ten cel pozyskała 20 mln zł. Dzięki tej inwestycji ceny za ciepło w Wadowicach ustabilizują się oraz zostanie zmniejszony udział węgla w produkcji ciepła, co będzie miało wymierny wpływ na poprawę jakości powietrza. Wyprodukowane w tej instalacji ciepło będzie dostarczane do wszystkich odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.